Rozpuszczalniki stosowane do rozcieńczania innej substancji sprawiają, że mieszanina lub materiał nadaje się do dalszego wykorzystania. W celu rozcieńczenia najbardziej popularnych rodzajów produktów malarskich stosują je współcześni budowniczowie:
- benzyna lakowa;
- roztwór benzyny;;
- mieszaniny benzenu naftowego;
- rozpuszczalnik naftowy;
- roztwór terpentyny;
- alkohol etylowy;
- alkohol etylowy; roztwór octanu etylu.
Alkohol etylowy
Metodą stosowaną do produkcji alkoholu etylowego jest hydratacja kwasu siarkowego z etylenem. Stosuje się go w produkcji rozpuszczalników lub substancji gumowych. Z wyglądu rozcieńczalnik do farb przypomina bezbarwną, bezwonną ciecz. Nie zawiera żadnych obcych zanieczyszczeń. Alkohol etylowy ma narkotyczne działanie na organizm ludzki. Dlatego jego długotrwałe stosowanie i oddziaływanie jest niebezpieczne dla organizmu człowieka i może prowadzić do zatrucia. Alkohol etylowy jest również łatwopalny. Może zapalić się samoistnie, gdy osiągnie temperaturę 402 stopni.
Olej terpentynowy
Olej terpentynowy otrzymuje się w wyniku przetwarzania oleożywic sosnowych. Jest surowcem do produkcji rozpuszczalników lub produktów syntezy organicznej. Ma wygląd lotnej cieczy, która ma osobliwy zapach, biały kolor i jest nierozpuszczalna w wodzie. Ponadto, rozpuszczalnik jest łatwy do zapłonu, już w temperaturze 160 stopni, ma dość szerokie zastosowanie w pracy z farbami i lakierami.
Benzyna lakowa
Wysokowrząca frakcja benzyny nazywana jest benzyną lakową. Jest to oleista, bezbarwna ciecz o zapachu parafiny. Odnosi się do roztworów chemicznych o charakterze łatwopalnym.
Posiada wysoką zdolność do rozpuszczania wielu rodzajów farb i lakierów. Posiada atrakcyjną cenę, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów.
Wygląd benzenu naftowego, charakteryzujący się obecnością charakterystycznego zapachu. Istnieje kilka kategorii jego jakości. Zapłon rozpoczyna się, gdy temperatura powietrza osiągnie 560 stopni Celsjusza. Nie rozpuszcza się w wodzie ani w roztworze gliceryny. Dobrze współpracuje z olejem, benzyną, terpentyną lub parafiną.
Rozpuszczalnik naftowy
Lekko żółty lub biały kolor z rozpuszczalnikiem w postaci rozpuszczalnika naftowego. Należy do pierwszej klasy łatwopalnych substancji chemicznych. Wymaga specjalnych warunków przechowywania, np. dobrego systemu wentylacji.
Rozpuszczalniki organiczne są wysoce toksyczne i mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Przy ich stosowaniu należy przestrzegać specjalnych zasad. Przede wszystkim musi być dobra wentylacja, aby zapewnić stałą wentylację pomieszczenia.
Środki ostrożności
Dzięki zastosowaniu maski oddechowej i specjalnej odzieży, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z rozpuszczalnikami, zmniejsza się ryzyko negatywnego wpływu na ludzi. Większość rozpuszczalników jest łatwopalna i może tworzyć mieszaniny wybuchowe. Podczas pracy w pomieszczeniach zamkniętych należy unikać ryzyka pożaru lub iskrzenia. Do przechowywania rozpuszczalników przeznaczona jest specjalna piwnica lub pomieszczenie magazynowe. Jeśli rozpuszczalnik jest umieszczony na półce, to tylko korkiem do góry.
Rozpuszczalniki i inne produkty chemiczne można nabyć w sklep chemiczny internetowy AFD-market.